Santeri Leinonen 2027

Tavoitteeni 2027

Santeri Leinonen – ehdolla eduskuntaan 2027

Turvallisuuspolitiikan asiantuntija (FM, YTM)

Olen ehdolla, koska haluan suojella maapalloa, luontoa ja Itämerta sekä rauhaa kotimaassa ja kauempana. Nykyhallituksen jälkeen vaatii paljon töitä, että Suomi säilyy jokaiselle puolustamisen arvoisena.

01 • Luonto

Maan puolustaja

Luontokato ja ilmastokriisi ovat Suomen suurin turvallisuusuhka. Vaikka kansainvälisiä ilmastokokouksia on ollut enemmän kuin minulla syntymäpäiviä, ei globaalia päästöhuippua ole vieläkään saavutettu. Nyt tarvitaan tahdonvoimaa.

Puolustetaan lujasti EU:n päästökauppaa, kielletään kokonaan Temu ja ylikulutukseen kannustava mainonta sekä uudistetaan metsälaki. Fossiilisista polttoaineista irtautuminen vapauttaa meidät öljyvaltioiden painostusvallasta. Haluan tarjota eduskuntaan ympäristöpolitiikan tarvitsemaa kansainvälisten asioiden osaamista.

02 • Turvallisuus

Rauhan turvaksi

Kun Suomi valmistautuu sotaan, pitää jonkun uskaltaa puhua rauhasta. Puhe rauhasta on velvollisuus erityisesti nuoria kohtaan. Rauhan perusta ovat reserviläisarmeija, vahva eurooppalainen yhteistyö ja se, että yhteiskuntamme säilyy jokaiselle puolustamisen arvoisena.

Viime vuosina on povattu myös diplomatian ja sopimusten kuolemaa. Silti globaali kauppa käy ja pankkisääntely on yhä voimissaan. Ei ole luonnonlaki, että suuryrityksellä maailmassa on enemmän perusoikeuksia kuin naisilla. Siksi on aika kaivaa kylmän sodan opetukset ydinaseista, aserajoitussopimuksista ja siitä, miten turvallisuutta rakennetaan ilman luottamusta. Rauhaa ei tehdä ystävien, vaan aina vihollisten kanssa.

03 • Teknologia

Tekoäly ja digitaalinen itsenäisyys

Tuleeko Suomesta tekoälyn torppari eli maa, joka maksaa Microsoftin kuukausitilausta pelkän arjen pyörittämiseen – tai maa, jossa kamera-autot ja älylasit myyvät yksityisen elämämme robottien koulutusdataksi?

Ensi hallituskausi on Suomen historian tärkein teknologiapolitiikassa. Yhteiskunnan digitaalinen rakenne pitää uudistaa tekoälyagenttien aikakauteen ja kansalaisille sekä työntekijöille antaa enemmän kykyjä hallita omaa dataansa. Algoritmien valtaa pitää hillitä. Nopean kehityksen keskellä on varauduttava monipuolisiin epätodennäköisiinkin skenaarioihin, kuten tekoälyn karkaamiseen ihmisen hallinnasta. Samalla arjen tärkeät digiasiat, kuten Wilma-viestit, lääkäriaika tai kuolinpesän hoito, pitää saada toimimaan kunnolla.

Santeri Leinonen – sodan tutkija rauhan ja luonnon asialla

  • Turvallisuuspolitiikan asiantuntija (FM, YTM)
  • Uudenmaan vihreiden puheenjohtaja Hyvinkäältä
  • 26-vuotias teknologia-alan yrittäjä, reservin ylikersantti
  • Kielitaito: suomi, ruotsi, englanti, saksa, venäjä, kiina